Ostatni wywiad ze śp. Janiną Kalinowską, Świadkiem ukraińskiego ludobójstwa na Polakach. Wspomnienie [WIDEO]

13 września 2021 roku w Zamościu, we śnie, zmarła Janina Kalinowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, ocalały Świadek ukraińskiego ludobójstwa na Polakach. W marcu bieżącego roku Panią Janinę odwiedziłem w Zamościu i przeprowadziłem z nią wywiad, który w całości opublikuję w przyszłym tygodniu. Dziś zamieszczam dwuminutowy urywek z naszej półtoragodzinnej rozmowy.

Przeżyłam ukraińskie ludobójstwo na Polakach, po to, by prawdę o tej zbrodni przekazywać dalej i walczyć o pamięć o pomordowanych Polakach – opowiadała Pani Janina, której Ukraińcy wymordowali rodzinę.

Swoje życie poświęciła głoszeniu świadectwa o ludobójstwie dokonanym przez Ukraińców na Polakach. Była inicjatorką zrzeszania Polaków ocalałych z rąk ukraińskich morderców. Upamiętniała ofiary tamtej zbrodni, organizując obchody, spotkania historyczne, ekspozycje wystaw. Stowarzyszenie, któremu przewodziła, przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ustawiło ponad 30 krzyży w miejscach mordów na Wołyniu.

Spotkanie z Panią Janiną zapamiętam do końca życia. Promieniowała dobrocią, mądrością, życzliwością, wiarą w Jezusa Chrystusa i swoją postawą zapalała do walki o prawdę.

Ceremonia pożegnalna odbędzie się 16 września w Zamościu. Msza w intencji zmarłej zostanie odprawiona w Kościele Garnizonowym św. Jana Bożego o godzinie 14. Pogrzeb odbędzie się  na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Peowiaków.

Wieczne odpoczywanie racz Jej dać, Panie…

Opracowane wywiady:

Tagi , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Moi Drodzy! Jeżeli ktoś chciałby wspomóc finansowo moją działalność publicystyczną i patriotyczną, będę niezmiernie wdzięczny.
Za wszelkie wpłaty serdecznie dziękuję!

Jacek Międlar

PayPal:

PLN:

EUR, USD, GBP


Numery kont do wpłat bezpośrednich >> KUPUJĄC W TYM SKLEPIE WSPIERASZ MOJĄ DZIAŁALNOŚĆ