„Mojego brata zamordował ukraiński sąsiad, któremu przez lata pomagał mój tata”. Wspomnienia Eugenii Lebiedzińskiej, Świadka ukraińskiego ludobójstwa na Polakach [WIDEO]

Pani Eugenia Lebiedzińska (z d. Feicht) urodziła się 3 października 1930 roku w niewielkiej Kopankach w województwie stanisławowskim. Jako nastoletnia dziewczyna była świadkiem ukraińskiego ludobójstwa na Polakach. Złożona chorobą i już przykuta do łóżka, przed kamerą opowiedziała czego za młodu doświadczyła od ukraińskich sąsiadów.

Kolonia, w której mieszkała liczyła zaledwie 15 polskich rodzin. Zatem była to niewielka miejscowość. Sąsiednie wioski zamieszkiwali Ukraińcy.
Do czasu sowieckiej i niemieckiej napaści na Polskę, relacje z Ukraińcami były bardzo dobre – opowiada pani Eugenia.

Horror rodziny Feichtów rozpoczął się wiosną 1943 roku. Ukraińcy już wtedy poczęli terroryzować południe południowe tereny Kresów.
Pamiętam jak chowaliśmy się za gnojówką lub pod mostem. Maszerowały grupy Ukraińców. Rozdzielali się i palili polskie domy. Okropnie się bałam – wspomina pani Eugenia.

Latem tego samego roku Ukraińcy zabrali jej brata, sześciu innych Polaków i Ukrainkę zaprzyjaźnioną z Polakami i wywieźli w nieznane miejsce. Wśród ukraińskich zbrodniarzy był sąsiad Feichtów, któremu przez lata pomagał ojciec pani Eugenii.
Nie wiemy jak ich zamordowano. Nie wiemy także, gdzie porzucono ich ciała – ze łzami w oczach mówi świadek i opowiada jak Ukraińcy żywcem wrzucili do studni jej ciotecznych dziadków oraz ich psa.

W sierpniu 1943 roku rodzina Feichtów uciekła do pobliskiego Kałusza (stamtąd pochodzi inny świadek – Kazimiera Siwoń), gdzie przebywali u znajomej przez cały rok. Następnie, bydlęcymi wagonami zostali wywiezieni do Krosna oraz Jeleniej Góry.

Cała rozmowa z Panią Eugenią Lebiedzińską jest dostępna w aplikacji wPrawoTV na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ). Subskrybując aplikację za niecałe 5 złotych miesięcznie, wspieracie Państwo moje działania w realizacji tego niezwykle ważnego projektu. W aplikacji znajdziecie także kilkanaście innych nagrań ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej.

Wspierającym realizację tego projektu z całego serca dziękuję (WSPARCIE – TUTAJ) i zachęcam do dokonania zakupu, zwłaszcza moich książek na http://sklep-wprawo.pl. Zamówienia zagraniczne: [email protected]sklep-wprawo.pl.

Opracowane wywiady:

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Moi Drodzy! Jeżeli ktoś chciałby wspomóc finansowo moją działalność publicystyczną i patriotyczną, będę niezmiernie wdzięczny.
Za wszelkie wpłaty serdecznie dziękuję!

Jacek Międlar

PayPal:

PLN:

EUR, USD, GBP


Numery kont do wpłat bezpośrednich >> KUPUJĄC W TYM SKLEPIE WSPIERASZ MOJĄ DZIAŁALNOŚĆ