PILNE! Apel do włodarzy polskich miast o zerwanie współpracy z Tarnopolem hołdującemu ukraińskiemu ludobójcy!

Roman Szuchewycz/ fot. Wikipedia
Roman Szuchewycz/ fot. Wikipedia

Śmierć jednego Lacha to metr wolnej Ukrainy, albo będzie Ukraina, albo lechicka krew po kolana, Polaków w pień wyciąć – głosił Roman Szuchewycz, głównodowodzący Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa na Polakach. Przed objęciem dowództwa UPA w 1943 roku Szuchewycz służył jako oficer w utworzonym przez Niemców batalionie „Nachtigall”, który brał udział w pogromie na Żydach we Lwowie (1941). W 1942 roku służył w szeregach podległej SS policji pacyfikującej wioski na Białorusi. 5 marca 2021 roku rada miasta Tarnopola Szuchewycza okrzyknęła patronem Stadiony Miejskiego. Przypomnijmy, że mieszkańcy i włodarze Tarnopola od wielu lat, publicznie obnoszą się z przywiązania do banderyzmu.

Zaprotestowała ambasada RP oraz ambasada Izraela na Ukrainie. W odpowiedzi na to, komunikat wystosował ukraiński MSZ, który nie ma sobie nic do zarzucenia, tym samym przyznając, że Ukraińcy budują swoją tożsamość na ludobójstwie na Polakach. Sprawę opisaliśmy TUTAJ.

W odpowiedzi na skandaliczną uchwałę rady miasta Tarnopola, współpracę z położonym na terenie współczesnej Ukrainy miastem (przez wieki należącym do Rzeczpospolitej) zawiesił prezydent miasta Zamościa, Andrzej Wnuk.– Szanuję prawo każdego narodu do własnego rozumienia historii. Nie mogę jednak przejść do porządku dziennego nad okrucieństwem czasu wojny i nad brakiem poszanowania dla bezbronnych ofiar narodowości polskiej. Dlatego muszę oznajmić, że zawieszamy wszelkie stosunki na niwie samorządowej z władzami Tarnopola  – napisał Wnuk w specjalnym oświadczeniu.

Niestety, podobnej decyzji nie podjęli włodarze pozostałych polskich miast współpracującymi z Tarnopolem. Mowa o Radomiu, Chorzowie, Elblągu, Pamiątkowie, Tarnowie i Nysie. Być może do gospodarzy niniejszych miejscowości nie dotarła jeszcze informacja o gloryfikacji ludobójstwa na Polakach przez rządzących Tarnopolem, dlatego apelujemy do Szanownych Czytelników portalu, aby poinformować o tym włodarzy wyżej wymienionych miejscowości. Miejmy nadzieję, że Państwa interwencja przyniesie oczekiwane owoce. Redakcja wPrawo.pl taki apel już wystosowała.

Przypomnijmy, że m.in. bandyci z UPA, dziś przez Ukraińców nazywani bohaterami, w czasie II wojny światowej przeprowadzili na Polakach ludobójstwo. Imali się najbardziej bestialskich metod zabijania polskich cywilów. Historycy wymieniają aż 362 sposoby. Oto niektóre z nich: wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy, pieczenie żywcem w piecu chlebowym, obcinanie głowy kosą. Niektóre z tych metod wymieniają świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, z którymi regularnie się spotykam w ramach autorskiego projektu „Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej”. Projekt ów zostanie uwieńczony książką z relacjami oraz załączonym do niej zestawem płyt z nagraniami, które już są dostępne w aplikacji wPrawoTV wPrawoTV-Premium na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ).

Treść apelu, który wystosowaliśmy do włodarzy miast współpracujących z Tarnopolem:Szanowny Panie Prezydencie, szanowna Rado Miasta!

Szanowny Panie Prezydencie, szanowna Rado Miasta!

W imieniu własnym, redakcji wPrawo.pl, naszych Czytelników oraz wszystkich Polaków, którzy cudownie uniknęli śmierci z rąk ukraińskich zbrodniarzy z UPA, którym dowodził Roman Szuchewycz, a z którymi to  przeprowadzam wywiady, w których świadkowie wspominają traumatyczne przeżycia zgotowane im przez ukraińskich sąsiadów (zob. Świadkowie Rzezi Wołyńskiej – wPrawo.pl), apeluję o zerwanie lub zawieszenie współpracy z miastem Tarnopol. Apel swój argumentuję faktem, iż 5 marca 2021 roku Rada Miejska Tarnopola zdecydowała o nadaniu Stadionowi Miejskiemu imienia Romana Szuchewycza, aby upamiętnić 71. rocznicę jego śmierci z rąk NKWD. W taki sposób Ukraińcy czczą pamięć głównodowodzącego Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa na Polakach. Przed objęciem dowództwa UPA w 1943 roku Szuchewycz służył jako oficer w utworzonym przez Niemców batalionie „Nachtigall”, który brał udział w pogromie na Żydach we Lwowie (1941). W 1942 roku służył w szeregach podległej SS policji pacyfikującej wioski na Białorusi. Przypomnę, że m.in. bandyci z UPA, dziś przez Ukraińców nazywani bohaterami, w czasie II wojny światowej przeprowadzili na Polakach ludobójstwo. Imali się najbardziej bestialskich metod zabijania polskich cywilów. Historycy wymieniają aż 362 sposoby. Oto niektóre z nich: wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy, pieczenie żywcem w piecu chlebowym, obcinanie głowy kosą.Nie może być zgody na współpracę z miastem, które oficjalnie hołduje ludobójstwu na Polakach.Wzywam Pana do zerwania współpracy z Tarnopolem, którego włodarze, swoją uchwałą napluli na groby ofiar ukraińskiego ludobójstwa, Polaków, których miejsca pochówku do dziś nie są znane, a także całego Narodu Polskiego opłakującego tragedię, którą naszym rodakom na Kresach zgotowali ukraińscy sąsiedzi.

Z poważaniem

Jacek Międlar – redaktor naczelny portalu wPrawo.pl, autor projektu „Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej”

Zobacz:

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Moi Drodzy! Jeżeli ktoś chciałby wspomóc finansowo moją działalność publicystyczną i patriotyczną, będę niezmiernie wdzięczny.
Za wszelkie wpłaty serdecznie dziękuję!

Jacek Międlar

PayPal:

PLN:

EUR, USD, GBP


Numery kont do wpłat bezpośrednich >> KUPUJĄC W TYM SKLEPIE WSPIERASZ MOJĄ DZIAŁALNOŚĆ