„Nie potrafię przebaczyć… Wszystkich pobili siekierami, piłami, motykami.” Wspomnienia Stanisława Krzaczka – Świadka Rzezi Zamojskiej [WIDEO]

Stanisława Krzaczka, żołnierza zamojskiej Kompanii Żelaznej Armii Krajowej, a zarazem świadka ukraińskiego ludobójstwa na Polakach odwiedziłem 15 września 2020 roku. Przyjechałem do niego, żeby porozmawiać z nim o walce z Ukraińcami w czasach II wojny światowej. Miesiąc później okazało się, że był to była to jego pierwsza, a zarazem ostatnia rozmowa przed kamerami. 21 października 2020, w wieku ponad 95 lat odszedł do Boga. Świeć Panie nad Jego duszą!

Stanisław Krzaczek to jeden z 9 spotkanych przeze mnie świadków rzezi, którą Ukraińcy zgotowali Polakom na Zamojszczyźnie.

W swoich wspomnieniach wyjawia jak rękami „krakusów” rząd sanacyjny rozpalił nienawiść Ukraińców do Polaków, która kilka lat później, już w 1942 roku przyniosła pierwsze polskie ofiary. Potem Ukraińcy bez pohamowania dawali nienawiści do Polaków, których mordowali tylko dlatego, że byli Polakami.

Mój rozmówca wskazuje, że na Zamojszczyźnie Ukraińcy mordowali Polaków z wykorzystaniem wszystkich możliwych narzędzi. Mimo podeszłego wieku zaprowadził mnie pod folwark w Poturzynie, gdzie razem z kompanami z Kompanii Żelaznej odnalazł ciała 70 bestialsko pomordowanych Polaków z Sokala, którzy w Poturzynie szukali schronienia. Prawdopodobnie zamordowali ich miejscowi Ukraińcy.
Ci mordercy pobili, porżnęli…, bo to ani jedna osoba nie została zastrzelona, tylko wszystko pobite siekierami, piłami – wspominał Pan Stanisław i opowiada jak zastrzelił Ukraińca, który dumnie paradował z polskim dzieckiem nabitym na pikę.

Wywiad z panem Stanisławem to jeden z wielu, które przeprowadziłem w ramach autorskiego projektu „Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej”. Wszystkie rozmowy zostaną opublikowane w książce oraz nagraniach, które najpóźniej opublikuję w roku 2021. Więcej o PROJEKCIE – TUTAJ.

Wywiady już opracowane:

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Moi Drodzy! Jeżeli ktoś chciałby wspomóc finansowo moją działalność publicystyczną i patriotyczną, będę niezmiernie wdzięczny.
Za wszelkie wpłaty serdecznie dziękuję!

Jacek Międlar

PayPal:

PLN:

EUR, USD, GBP


Numery kont do wpłat bezpośrednich >> KUPUJĄC W TYM SKLEPIE WSPIERASZ MOJĄ DZIAŁALNOŚĆ