Tułaczka i zbrodnie zgotowane przez Ukraińców. Wspomnienia Anny Brojak – Świadka Rzezi Wołyńskiej [WIDEO]


Od 2019 roku jeżdżę po kraju i zbieram relacje Świadków Rzezi Wołyńskiej. To wspomnienia, które w dobie prób pisania historii na nowo, dla nas, Polaków, są po prostu bezcenne. Wiele nagrań z rozmów ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej już zmontowałem i opublikowałem na portalu wPrawo.pl oraz w aplikacji wPrawoTV. Zachęcam do zapoznania się z nimi (na dole).

Do końca roku 2020 planuję przeprowadzić kolejne kilkadziesiąt wywiadów. W ostatnim miesiącu przeprowadziłem ich ponad 10. Na montowanie nagrań przyjdzie czas za kilka miesięcy. Teraz najpilniejsze są spotkania ze Świadkami, na które „jutro” może być po prostu za późno.

Dziś zamieszczam wywiad, który kilka lat temu ze swoją Babcią Anną Brojak (z d. Pawłowska) przeprowadził Marcin Sochoń ze Stowarzyszenia Wizna 1939. Pani Anna, niegdyś mieszkanka niewielkiej miejscowości Piszczatyńce (powiat tarnopolski), opowiada o tułaczce jaką zgotowali jej ukraińscy ludobójcy. „Sąsiedzi”, którzy mordowali Polaków tylko dlatego, że byli Polakami. Z mamą i rodzeństwem, szczęśliwie dotarła uciekła spod banderowskich narzędzi zbrodni. Niestety, nie cała rodzina miała tyle szczęścia…

Każda rozmowa ze Świadkami jest pasjonująca. Z jednej strony wszystkie wspomnienia są różne, z drugiej mają wspólny mianownik: Ukraińcy przeprowadzili ludobójstwo na Polakach. Dziś ta oczywistość jest relatywizowana przez polskojęzyczne media, polityków, a zwłaszcza „przyjaciół” zza wschodniej granicy.

Jeśli jesteście Państwo w posiadaniu nagrań ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej lub macie kontakt z cudem ocalałymi mieszkańcami Wołynia lub Małopolski Wschodniej, piszcie na [email protected] W przyszłym roku wszystkie nagrania zostaną zmontowane, następnie spisane i wydane w książce. Za wsparcie projektu wszystkim z całego serca dziękuję: http://pomagam.pl/rzezwolynska

Poprzednie wywiady:

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Moi Drodzy! Jeżeli ktoś chciałby wspomóc finansowo moją działalność publicystyczną i patriotyczną, będę niezmiernie wdzięczny.
Za wszelkie wpłaty serdecznie dziękuję!

Jacek Międlar

PayPal:

PLN:

EUR, USD, GBP


Numery kont do wpłat bezpośrednich >> KUPUJĄC W TYM SKLEPIE WSPIERASZ MOJĄ DZIAŁALNOŚĆ