„Polaków zaciągali do band, a następnie mordowali pod Lwowem.” Alicja Heflich ze Lwowa wspomina zapomniane ukraińskie ludobójstwo [WIDEO]

Rok 1943. Alicja Helflich ma 6 lat. Ukraińscy zbrodniarze z tubą w ręku wzywają Polaków, by przyłączyli się do walki o „Samostijną Ukrainę”. Ukrainę bez Polaków rzecz jasna… Tata małej Ali i jej sześciorga rodzeństwa ukrywa się w pokoju, a następnie w piwnicy, by w chwili, gdy Ukraińcy zaczną walić do drzwi, nie zaciągnięto go do bandy. Dzięki temu uniknął śmierci. Jak się później okazało, wszyscy Polacy, których Ukraińcy zaciągnęli w swoje szeregi, zostali zamordowano tuż za Górą Św. Jacka. Czy czytaliście o tym w podręcznikach do historii?

Boża Opatrzność chciała, że Panią Alicję Heflich, piastującą urząd prezesa Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Brzegu, spotkałem podczas lokalnych obchodów 77. rocznicy Krwawej Niedzieli. Poprosiłem o wywiad. Początkowo miał dotyczyć działalności towarzystwa, jednak w trakcie wywiadu spostrzegłem, że Pani Alicja była świadkiem wydarzeń, które zostały przemilczane w głównym obiegu. Dopytałem. Okazało się, że Ukraińcy mordowali Polaków nie tylko na wioskach, ale także w miastach takich jak Kałusz czy nawet sam Lwów.

W rozmowie ze mną Pani Heflich wspomina także jak na Ukrainie (ZSRR) po 1945 roku traktowano Polaków oraz zaznacza, że banderyzacja na Ukrainie cały czas postępuje i nic nie wskazuje na to, żeby przeminęła.

Poniżej prezentuję Państwu kolejny wywiad zrealizowany w ramach autorskiego projektu „Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej”. Roman StrągowskiWiesława FarbiszewskaStefania PasiekaWanda PodhaliczMaria BułkowskaApolonia Rosińska, Maria PanekJanina Bednarska, Kazimiera Siwoń, opowiedzieli o brutalnych atakach ukraińskich sąsiadów. Poruszającymi wspomnieniami podzieliła się również Pani Alicja Heflich, która – jak zaznacza – dopiero po latach zrozumiała, co dokładnie wydarzyło się pamiętnego roku 1943.

Poprzednie wywiady:

Zobacz także:

Tagi , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Moi Drodzy! Jeżeli ktoś chciałby wspomóc finansowo moją działalność publicystyczną i patriotyczną, będę niezmiernie wdzięczny.
Za wszelkie wpłaty serdecznie dziękuję!

Jacek Międlar

PayPal:

PLN:

EUR, USD, GBP


Numery kont do wpłat bezpośrednich >> KUPUJĄC W TYM SKLEPIE WSPIERASZ MOJĄ DZIAŁALNOŚĆ