Fakty, o których mówię po raz pierwszy! OBSZERNY WYWIAD. „Pocałowanie Koranu byłoby dla mnie równoznaczne z pocałowaniem Mein Kampf” [dla wMeritum.pl]

Poniżej publikuję wywiad ze mną, który został przeprowadzony przez pana Damiana Zielińskiego i opublikowany na portalu Wmeritum.pl. Przedstawiam w nim wiele kwestii, o których nigdy wcześniej nie mówiłem. Rozmawiamy o dialogu międzyreligijnym, Franciszku, ONR, „kłopotach” w seminarium, zamiataniu pod dywan i problemach Kościoła katolickiego.

Jego postać wywołuje skrajne emocje. Walczy o prawdę w Kościele Katolickim, za co, jak sam twierdzi, został suspendowany. Nazywany duszpasterzem ONR-u. Wypowiada się ostro, konkretnie i raczej nie bawi się w dyplomację. Inteligentny człowiek o ogromnej wiedzy, który budzi jednocześnie ogromne kontrowersje. Specjalnie dla Was porozmawialiśmy z ks. Jackiem Międlarem!

Damian Zieliński: Na wstępie chciałbym księdzu powiedzieć, że jestem świeżo po obejrzeniu „Skandalistów” z księdza udziałem.

 Jacek Międlar: I jak się podobało?

Szczerze? Uważam, że ksiądz dał radę.

Bardzo dziękuję. Wiadomo, byłem tam jak w „jaskini lwa”, ale jestem zadowolony.

Moje zażenowanie wzbudził jednak dobór gościa, który występował wspólnie z księdzem. Mówię o Piotrze Gadzinowskim…

(śmiech) Sam pan widział, że odebrałem to raczej „pół żartem, pół serio” i to była przemyślana metoda, żeby do rozmowy z nim podejść w ten sposób. Początkowo drugim gościem miał być Piotr Szumlewicz, tak mi przekazano, jednak z samego rana dowiedziałem się, że odmówił tego spotkania. Nie wiem z jakich przyczyn, nie dopytywałem. Później dowiedziałem się, że jego miejsce zajmie pan Gadzinowski, ten od „Hąg Kągu”. Pomyślałem wówczas: „O panie Jezu…”

(Śmiech) Dobrze, w takim razie przejdę do pytań, które przygotowałem. Na początku chciałbym zapytać o to, o co ostatnio pytają księdza wszyscy. Wiem, że jest ksiądz suspendowany. Chciałbym się dowiedzieć, jaki był prawdziwy powód decyzji, którą podjęli księdza przełożeni. Co konkretnie zarzucono?

Fakt o supsensie dotarł do mnie jeden dzień po programie u pana Jana Pospieszalskiego, w trakcie którego opisałem kulisy swojej decyzji o odejściu ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy. W samym dokumencie suspensy, który pierwotnie dotarł do mnie drogą e-mailową – czyli bezprawnie, złamano tutaj pewne zasady kodeksu prawa kanonicznego, bo suspensa powinna zostać doręczona do rąk własnych, ale nie wchodźmy w szczegóły – oficjalnym powodem nałożenia na mnie zawieszenia było „poruszanie skandalicznych tematów w mediach”. Konkretnie chodziło o lobby homoseksualne, które jest obecne w kurii sosnowieckiej. Pojawiło się tam w 2009 roku, po śmierci wspaniałego biskupa, śp. Adama Śmigielskiego, salezjanina. To był powód, który doprowadził do nałożenia na mnie kary suspensy.

Przyznam, że dla mnie, jako dla osoby wierzącej, sporym problemem są sytuacje, gdy o sprawach dyskusyjnych, kontrowersyjnych się nie rozmawia lub wręcz zamiata je pod dywan. Skąd ksiądz ma informacje, o tym, co dzieje się w kurii sosnowieckiej?

Może na początku wspomnę o „zamiataniu pod dywan”. W 2013 roku, gdy byłem redaktorem naczelnym i publicystą kwartalnika seminaryjnego, pełniłem tę funkcję przez trzy lata, opisałem sprawę zamiatania pod dywan skandali m.in. pedofilskich i homoseksualnych wśród hierarchów Kościoła Katolickiego. W konsekwencji cały numer wart 13 tysięcy złotych został „przemielony”. Dla mnie był to pierwszy sygnał, że hierarchia kościelna, moi przełożeni, niechętnie podejmują się takich tematów. Druga rzecz: arcybiskup Jan Paweł Lenga, emerytowany biskup Karagandy, pisał m.in. o tym, że wywlekanie brudów spod dywanu jest bardzo trudnym i niemile widzianym wśród kościelnych hierarchów procesem, ale pisał również, że jest to proces konieczny, ponieważ tylko w ten sposób będziemy w stanie zawalczyć z problemem, który jest w Kościele. Powszechna jest bowiem sytuacja, że gdy jakiś skandal nie przecieknie do przestrzeni publicznej, to ksiądz biskup przymknie na niego oko. Powiem to po raz kolejny, ale proszę zwrócić uwagę na fakt, że przez to, iż mówiłem prawdę, zostałem potraktowany gorzej, zwłaszcza przez głoszenie wartości narodowych, niż ksiądz Roman B. ze Stargardu, który przez kilka miesięcy gwałcił 13-latkę i na którego żadna kara suspensy nie została nałożona (więcej o tej sprawie TUTAJ). Ta sytuacja jest papierkiem lakmusowym obrazującym, w jakim stanie znajdują się wyższe konstytucje kościelne w Polsce.

Natomiast jeżeli chodzi o informacje dotyczące kurii sosnowieckiej, to muszę przyznać, że ta sprawa jest po prostu powszechnie znana w środowisku kapłańskim. Szczerze mówiąc, trudno znaleźć księdza w Polsce, który by o sprawie nie wiedział. O tym się po prostu mówi i po prostu się wie. Zresztą, bardzo ciekawa jest kwestia związana z odezwą rzecznika prasowego kurii sosnowieckiej po programie u pana Jana Pospieszalskiego, gdy wspomniałem o sprawach związanych z tamtejszą kurią. Ks. Paweł Rozpiątkowski, bo tak nazywa się rzecznik, opublikował w sieci i wysłał do TVP oświadczenie (KLIK), w którym domaga się, aby więcej taka sytuacja się nie zdarzała, aby takie informacje nie były podawane do publicznej wiadomości. TVP, zgodnie z tym, co powiedział mi pan Jan Pospieszalski, odpowiedziała ks. Rozpiątkowskiemu mówiąc, że jest gotowa powołać komisję, w której będą znajdowały się osoby z telewizji oraz kurii, i wspólnie spróbują rozwiązać tę sprawę. Po tym liście kuria sosnowiecka zamknęła usta. Gdyby mieli czyste sumienie, nie baliby się konfrontacji.

Chciałbym się odnieść do sprawy związanej z tym kwartalnikiem, który ksiądz redagował. Rozumiem, że to był pierwszy sygnał, iż znalazł się ksiądz na cenzurowanym. Czy później również zdarzały się naciski na księdza osobę, czy to wszystko zaczęło się już po tym, gdy ksiądz stał się, ujmijmy to w cudzysłów, „medialny”?

Kościół pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła przy Wyższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy w Krakowie, ul. Stradomska 6

Kościół pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła przy Wyższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy w Krakowie, ul. Stradomska 6

O tym nigdy nie mówiłem i mówię to po raz pierwszy dla portalu wMeritum.pl: pierwsze naciski, których doświadczałem miały miejsce w okresie seminaryjnym, bodajże na czwartym roku, a może piątym roku. Mówię o sytuacji, o której już wspominałem, czyli publikacji ósmego numeru kwartalnika na temat kapłaństwa. Bardzo chciałem, aby ten temat został podjęty w sposób krytyczny, a nie tylko po to, by wykreować numer, w którym znajdzie się jedna wielka gloryfikacja kapłanów. Uznałem, że nie o to w tym wszystkim chodzi. Zależało mi po prostu na tym, abyśmy spojrzeli na ten nasz „kapłański światek” w sposób krytyczny, dzięki temu stalibyśmy się bardziej wiarygodni. W numerze, o którym wspominam podjąłem rozmaite tematy. Był np. wywiad z ks. prof. Wojciechem Zyzakiem, rektorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, w którym rozmawialiśmy temat pedofilii, homoseksualizmu i zamiatania pod dywan. To się bardzo nie spodobało moim przełożonym. W prywatnej rozmowie mówili mi, że może nawet zgadzają się z tym, co napisałem, ale nie mogą sobie pozwolić na publikację wydania, gdyż zaburzy to ich święty spokój, a oni po prostu nie chcą mieć kłopotów.

Jak ksiądz widzi swoją przyszłość i co planuje dalej? Czy jest jakaś możliwość powrotu do kościoła i czy zamierza ksiądz z niej skorzystać? Zostały postawione księdzu jakieś konkretne warunki?

Warunków żadnych mi nie postawiono. Z tego, co wiem to nawet się ich nie stawia. Suspensa ma skłonić do…

… przemyśleń?

Tak. Do przemyśleń, do refleksji, do „naprawy jakichś krzywd”. W moim przypadku ta suspensa jest bezsensowna, bo nie mam pojęcia komu zrobiłem krzywdę. Nigdy mi o tym nie powiedziano. Możliwości na powrót są zawsze, tylko musiałbym zrealizować postulat, który mi przedkładano: 15-20 lat ciszy i spokoju oraz wycofanie się z życia duszpasterskiego, czyli de facto przekreślenie tego, o czym powiedział mi arcybiskup Tadeusz Gocłowski w czasie moich święceń, bym „szedł i głosił to, w co wierzę”.

Ta cała sytuacja nie zachwiała księdza wiarą?

Powiem panu szczerze mówiąc, że nie. Im bardziej we mnie uderzano, tym bardziej moja wiara wzrastała i czułem się silniejszy. Oczywiście czułem przykrość, zniechęcenie do hierarchów kościelnych, w których dopatrywałem i dopatruję się niekiedy świadomego niszczenia tego, co katolickie. Nie mówię, że wszyscy biskupi tacy są, ale w KK znajdują się osoby, którym nie zależy na budowaniu „Civitas Christiana”, co jest dla mnie niezwykle smutne i niepokojące, jednak zachwiania wiary z tego powodu nie doświadczyłem. Cały czas mam kontakt z panem Jezusem, żyję sakramentalnie i w relacji z Bogiem.

Przed rozmową z księdzem dodałem post na naszym facebookowym fanpage’u, w którym poprosiłem o zadawanie pytań. Często pojawiał się zarzut o brak pokory. Jak się ksiądz do tego odniesie?

Od dziesiątków lat spotykam się z tym, że pokora jest niezbyt dobrze interpretowana. Jeżeli interpretujemy cnotę pokory w sensie katolickim, to musimy na nią spoglądać w kontekście całej Ewangelii, całego Słowa Bożego. Jeżeli wymaga się ode mnie pokory, to ja również mam prawo wymagać od tych ludzi, którzy nakładają na mnie różnego rodzaju nakazy, zakazy i przykazy, aby oni również kierowali swoje działania w oparciu o Ewangelię. Nie można komuś zabronić głoszenia Słowa Bożego. Jest to sprzeniewierzenie misji, która jest wpisana nawet już nie w sakrament kapłaństwa, a chrztu świętego. Pokora nie jest chowaniem głowy w piasek, lecz konfrontacją z prawdą.

Chciałbym jeszcze na moment wrócić do programu „Skandaliści”, w którym brał ksiądz udział. Agnieszka Gozdyra oznajmiła wówczas, że kontaktowała się z przedstawicielami ONR oraz Ruchu Narodowego, jednak nie wyrazili oni chęci, aby uczestniczyć w nagraniu. Ksiądz jest mocno identyfikowany z tym środowiskiem, poświęcił mu wiele czasu, bardzo dużo zaryzykował i co by nie mówić, wiele również stracił. W programie przyznał zaś, że nie wie dlaczego nikt z tych organizacji nie pojawił się na widowni. Czy dzisiaj wiadomo coś więcej?

Przyznam szczerze, że nawet po programie z nikim w tej sprawie się nie kontaktowałem, ponieważ uważam, że pierwszy krok powinna wykonać druga strona. Nie znam szczegółów zaproszenia pani Gozdyry, nie wiem również do kogo dzwoniła. Czy do kandydata z ONR-u, czy do zwykłego lub wysoko postawionego członka organizacji. Nie mam pojęcia. Wiadomo, że po ludzku jest przykro, zaś z drugiej strony przychodzą mi na myśl słowa ewangeliczne: Jezus, gdy szedł drogą Golgoty również pozostawał prawie sam. Ja mimo wszystko sam się nie czuję. Mam dookoła siebie wielu ludzi, którzy udzielają mi wsparcia. Nie pozostaje mi nic innego, jak odesłać pana do samego ONR-u.

Czyli żadnego otwartego konfliktu nie ma?

Nie, oczywiście, że nie. I mam nadzieję, że takiego konfliktu nigdy nie będzie, na pewno nie z mojej strony. Mam wielu znajomych w szeregach ONR-u, pomagamy sobie, z wieloma osobami nawet współpracuję. Natomiast o co dokładnie chodzi, tego nie wiem i nie udzielę panu takiej informacji.

Skoro jesteśmy przy ONR i RN, to chciałbym odnieść się do jednego z liderów tej drugiej formacji. Krzysztof Bosak skomentował księdza wywiad dla „Rzeczpospolitej”, w którym mocno skrytykował ksiądz posłankę Scheuring-Wielgus zarzucając jej złamanie ślubów poselskich. Bosak odbił piłeczkę sugerując, że ocenia ksiądz posłankę Nowoczesnej samemu nie dotrzymując ślubów kapłaństwa.

Nie chcę wchodzić w zbędną krytykę pana Krzysztofa, ponieważ wiele dzieł, które on prowadzi są jak najbardziej szlachetne i szczytne, a ja sam pod wieloma z nich z pewnością bym się podpisał. Trudno mi natomiast wymagać, aby pan Bosak, który nie studiował teologii, był specjalistą od tego czym w istocie są śluby, które składa zakonnik. Być może nie do końca właściwie je zrozumiał. Wiem jednak, że nie miał złych intencji, co do tego jestem przekonany.

Jakiś czas temu w sieci pojawiła się informacja, że weźmie ksiądz udział w spotkaniu z Marianem Kowalskim. Miało się ono odbyć w Lublinie, ale ostatecznie do niego nie doszło. Dlaczego?

Spotkałem się z dużym niezrozumieniem opinii publicznej. Wiele osób identyfikuje bowiem pana Mariana Kowalskiego z pastorem Chojeckim. Myślę, że trochę niesłusznie. To, że ze sobą współpracują nie oznacza, że Marian Kowalski jest pastorem Chojeckim. Z tego, co wiem pan Marian jest rzymskim-katolikiem, identyfikuje się z doktryną katolicką i nigdy tego nie zmienił. Ja sam bardzo go cenię i szanuję za to, co zrobił i robi nadal dla Ojczyzny. Nie musimy się zgadzać, przynajmniej ja tak mam, z większością tez, które stawia pastor Chojecki, ale należy pamiętać, że to nie są tezy Mariana Kowalskiego. Trzeba to rozgraniczyć. Spotkanie, w którym miałem uczestniczyć nie było organizowane przez pastora Chojeckiego. Osobiście liczę na to, że coś wspólnego z panem Marianem uda nam się jeszcze zorganizować i tym razem wszystko odbędzie się zgodnie z planem.

Chciałbym księdza zapytać o sprawę związaną z o. Adamem Wyszyńskim, dominikaninem, który wspólnie ze Zbigniewem Stonogą nagrał wywiad-rzekę opublikowany następnie w serwisie YouTube. O. Wyszyński krytykował w nim swoich przełożonych, sugerował nawet próby molestowania seksualnego oraz fakt, iż przyczynili się oni do jego kłopotów ze zdrowiem. Ksiądz również zabrał głos w tej sprawie. W jednym z wideoblogów przyznał nawet, że o. Wyszyńskim dzwonił do księdza i prosił o pomoc. Historia, którą opowiadał o. Wyszyński w rozmowie z panem Stonogą w pewnym momencie została jednak przerwana, a filmy zniknęły z kanału biznesmena. Wiadomo księdzu coś na temat obecnej sytuacji dominikanina?

O. Adam Wyszyński zgłosił się do mnie z prośbą o pomoc, jako do pierwszej osoby i rzeczywiście znajdował się wówczas w bardzo trudnej sytuacji. Spotkał się z próbą zniszczenia go, co odbiło się na jego zdrowiu. Całą sprawą zajął się później pan Zbigniew Stonoga i nie wiem w jakim kierunku poszło to ze strony pana Zbigniewa. Ja zrobiłem wszystko, co w mojej mocy. Uważam, że wierni powinni zaznajomić się z historią o. Adama, zaś jego samego warto wspomóc modlitwą. Natomiast, co do działań pana Stonogi, to nie mam wiedzy.

 

Ostatnio mocniej zaangażował się w nagłaśnianie m.in. skandali pedofiliskich w KK. Jak ksiądz ocenia jego działalność?

Sprawy, które ujawnia pan Stonoga są skandaliczne. Chociaż moim zdaniem o wiele większym problemem, w sensie procentowym, jest problem homoseksualizmu. Z jednym, jak i drugim należy walczyć. Jeżeli pan Zbigniew Stonoga kieruje się chęcią naprawy kościoła, a wydaje mi się, iż nie ma podstaw ku temu, by tak nie uważać – nie znamy się na tyle dobrze, abym mógł temu zaprzeczyć – to uważam, że wykonuje dobrą robotę. Robi to, tak jak wspominałem wcześniej, w myśl słów arcybiskupa Jana Pawła Lengi, który powtarzał, iż należy trzeba takie sprawy wywlekać spod dywanu, w przeciwnym wypadku ta gangrena będzie postępowała.

Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz odnośnie wywiadu u pani Gozdyry. Ksiądz mówił wówczas, że Jan Paweł II popełnił błąd całując Koran. Istnieje jednak coś takiego jak dogmat o nieomylności papieża. W tej sytuacji nie należy patrzeć na ten gest przez jego pryzmat? 

Zdecydowanie nie. Fakt, iż Jan Paweł II pocałował Koran nie tyczy się dogmatu o nieomylności papieża. Był to po prostu jakiś gest. Nieomylność papieża wiąże się z tym, co głosi on ex cathedra, co jest zapisane w encyklikach oraz z tym, co jest zgodne ze świętą Ewangelią. Jan Paweł II był człowiekiem i tak jak każdy z nas miał prawo do popełniania błędów. Uważam zresztą, że wykonując ten gest nie miał złych intencji, kierował się raczej aktem serdeczności. Ja natomiast bym sobie nigdy na taki akt nie pozwolił, z tego względu, że pocałowanie Koranu byłoby dla mnie równoznaczne z ucałowaniem „Mein Kampf”.

Skoro już jesteśmy przy papieżach, to chciałbym się dowiedzieć, jak ocenia ksiądz pontyfikat papieża Franciszka? Żyjemy w trudnych czasach, a ja osobiście odnoszę wrażenie, że Franciszek delikatnie rozmywa przekaz. Trudno jest bowiem interpretować jego słowa, a chyba nie powinno być tak, by wypowiedzi papieża za każdym musiały być przekładane zwykłym ludziom na ich język. Mowa powinna być prosta: tak lub nie, czarne lub białe. 

To o czym pan mówi, to niestety poważny problem w tym pontyfikacie. Może na początku wróćmy do historii. Zawsze, gdy KK miał lidera konserwatywnego, był Kościołem silnym i odnosił sukcesy na arenie ewangelizacji i misyjności. Teraz również KK potrzebuje konserwatywnego lidera. Papież Franciszek, co można było zauważyć na ŚDM w Krakowie, jawi się bardziej jako ten, który ma motywować zapominając o kładzeniu najważniejszego akcentu na postać Jezusa Chrystusa i życia sakramentalnego. Świat ma wielu mędrców, ale KK potrzebuje rzeczywistego pasterza, który prowadzi do łaski. W całym pontyfikacie Franciszka jest wiele, nazwijmy je, wątpliwych wypowiedzi. Czasami mam wręcz wrażenie, że są one niezgodne z nauką kościoła i Bożym Objawieniem. Mówię m.in. o wypowiedzi, w której przyznał, że bywa nazywany komunistą, ale to komuniści myślą jak chrześcijanie (KLIK). W tej sytuacji wystarczy wrócić do przeszłości i przypomnieć sobie, że komunizm został potępiony przez jego poprzedników.

Trudne czasy nastały ze względu na pontyfikat Franciszka. Myślę, że naszym celem jest teraz budowanie kościoła od dołu. Musimy odnawiać swoje życie w Jezusie Chrystusie, a na pewno nie zginiemy. Oczywiście musimy się również modlić, by następca Franciszka był papieżem bardziej konserwatywnym.

Osoba Franciszka, choćby ze względu na jego liczne wypowiedzi, nierozerwalnie wiąże się z kryzysem migracyjnym. Ja osobiście mam z tym problem. Często niepokoją mnie bowiem wypowiedzi hierarchów kościelnych, którzy niekiedy namawiają wręcz do tego, by przyjmować imigrantów, co przecież może doprowadzić do tragicznych sytuacji. Wśród nich, o czym w bardzo brutalny sposób przekonali się m.in. Belgowie, czy Francuzi, znajdują się terroryści i jest to niepodważalny fakt. Czy oni nie mają świadomości, że prędzej czy później mogą mieć na rękach krew niewinnych ludzi? Dodam również, że konsultowałem się w tej sprawie z szeregowymi księżmi, którzy rzadko wyrażali słowa poparcia dla tych pomysłów.

Dziwię się, że ci księża, o których pan wspomniał, nie sprzeciwiają się temu, a przecież mają do tego prawo. My możemy się bać, ale musimy o tym mówić, ponieważ tutaj chodzi o dziesiątki, jak nie o miliony, dusz ludzkich. Konfrontacja z fundamentalistyczną cywilizacją może doprowadzić do powolnego zaniku cywilizacji łacińskiej, która jest naszym bogactwem i darem od Boga. Naprawdę trudno jest mi uwierzyć w to, że hierarchowie kościelni nie mają zielonego pojęcia czym jest Islam i jakie zło za sobą niesie. Wystarczy sięgnąć do Koranu, w którym przecież wielokrotnie jest mowa o fundamentalizmie wobec chrześcijan.

W takim razie czym kierują się formułując te niejasne wypowiedzi?

Wydaje mi się, że szeregowi biskupi nie chcą wychylać się przed szereg i sprzeciwiać się wypowiedziom wyżej postawionych hierarchów. Niestety, biskupi, którzy pociągają za sznurki w KK doprowadzają do świadomego wyniszczenia tej instytucji. Próbują budować jednocześnie synkretyzm religijno-kultury, czyli akceptacji fałszywych religii, co moim zdaniem prowadzi do Nowego Porządku Świata. Myślę, że w całym tym problemie istotna jest partcypacja kardynała Bergoglio w organizacjach masońskich lub jak kto woli paramasońskich. Przypomnę, że w 1999 roku został on honorowym członkiem klubu Rotary International w Buenos Aires, który utożsamia się z NWO. To jest wątpliwe i trudne. Tak jak wspominałem, w tej sytuacji ogromna rola została przypisana nam, szeregowym katolikom, aby takiemu stanowi się przeciwstawić. Mamy do tego prawo, gdyż nie jesteśmy zobowiązani mocą wiary do tego, by zgadzać się z poglądami politycznymi hierarchów kościelnych.

Ostatnie pytane dotyczy internetu i duchownych, którzy za jego pośrednictwem ewangelizują wiernych. Przyznam, że wielokrotnie oglądałem m.in. wideoblogi o. Adama Szustaka, o. Grzegorza Kramera lub kazania ks. Piotra Pawlukiewicza. Co ksiądz sądzi o takiej działalności i czy planuje przekazywać swoje przemyślenia w podobnej formie?

Staram się prowadzić kanał na YouTube, w którym poruszam różne tematy związane bezpośrednio ze Słowem Bożym i chrześcijańską tradycją oraz związane z nauką społeczną albo społecznością. Jestem przekonany, co do tego, że taka forma ewangelizacji jest jak najbardziej szlachetna i jak najbardziej ją popieram. Trzeba korzystać ze wszelkich narzędzi, aby wyjść ze Słowem Bożym do drugiego człowieka. To robił św. Paweł Apostoł, który korzystał z mass mediów tamtych czasów, czyli z listów. Zostały one wpisane do kanonu Nowego Testamentu. Jest to więc potwierdzenie, iż mass media mają swoje miejsce w kanonie Pisma Świętego, co jest swoją drogą niesamowite. Dlatego dziwi mnie, że księża mają tak wielkie problemy, by spotykać się w telewizji, radiu, prasie. Co do osób, o których pan wspominał. Osobiście nie słucham wszystkich vlogów o. Adama Szustaka. Zapoznałem się jedynie z pojedynczymi odcinkami. Zdarzało mi się również słuchać o. Grzegorza Kramera i muszę przyznać, że z mało którym filmikiem z jego udziałem bym się zgodził. Wracając natomiast do o. Adama Szustaka, to cenię sobie jego wypowiedzi. Z kilkoma może bym się nie zgodził, ale generalnie ma bardzo dobry przekaz. Jest dobrym katechistą i duszpasterzem dla tych, którzy szukają pierwszej drogi do Kościoła.

Dziękuję za rozmowę!

Za: Wmeritum.pl [http://wmeritum.pl/wywiad-3-jacek-miedlar-o-skandalistach-kosciele-katolickim-onr-bosaku-kowalskim-stonodze-islamie-pocalowanie-koranu-byloby-dla-rownoznaczne-ucalowaniem-mein-kampf/168433]

Tagi , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

16 odpowiedzi na „Fakty, o których mówię po raz pierwszy! OBSZERNY WYWIAD. „Pocałowanie Koranu byłoby dla mnie równoznaczne z pocałowaniem Mein Kampf” [dla wMeritum.pl]

 1. Białystok mówi:

  Piękna jest Księdza miłość do prawdy 🙂

  • kesja mówi:

   Jesli ksiądz rzeczywiście miłuje Prawdę,a jest przede wszystkim ona zawarta w Piśmie Swiętym,to pójdzie za nią i to będzie widać.
   Jak na razie jest wierny ,wbrew pozorom,kosciołowi a nie Jezusowi,bo Jezus powiedział o sobie:Ja jestem PRAWDĄ,a ksiądz trzyma się nauk ludzkich,kościelnych i w nie wierzy.Zyczę pójścia w 100% za PRAWDĄ .
   Chcę wierzyć,że pójdziesz Jacku również za Jezusem tym biblijnym nie kościelnym i nareszcie będziesz wolny.
   A tu kto jeszcze zdradza Pana Jezusa ze „świętych” i całuje Koran.
   * Duch Assisi- 1:01:35 godz. !!!!!!
   https://www.youtube.com/watch?v=NBxZXDwV02A– (o zdradzeniu Pana Jezusa przez JPII,zrozumienie przez obraz).
   Serce się kraje.
   Dzięki Jacku za obecny poziom odwagi,idż dalej ale w Bożej !! nie koscielnej PRAWDZIE.
   Bóg się przyznaje tylko do swoich słów,nie ludzkich słów,bo i jakże mogłoby byc inaczej.
   Niech Pan Cię wzmacnia i prowadzi.
   Staramy się pamiętać o Tobie w modlitwach.

 2. Kasia Dymek mówi:

  Cieszę się, że przeczytałam ten wywiad. Dotknęły mnie mocno te słowa, w których ks. wspomniał, iż im bardziej był prześladowany tym bardziej ks. wierzył. Dziękuję za świadectwo. Nawet Ksiądz nie wie jak to mnie ono podbudowało.

  Z Bogiem wspaniały Kapłanie

 3. kasia mówi:

  Niech będzie pochwalony! Proszę księdza ja w sprawie wywiadu, czy byłaby możliwość przeprowadzenia go z księdzem przed sprawą w sądzie? proszę o odpowiedź.
  CWP!!!

 4. nb mówi:

  jestesmy z ksiedzem! dziekujemy, ze ksiadz jest !

 5. Kinga mówi:

  Świetny wywiad. Zaskoczył mnie ksiądz baardzo pozytywnie dojrzałością wypowiedzi – proszę tak trzymać!
  Jest ksiądz szlachetnym człowiekiem.
  Kiedy ksiądz odwiedzi Kraków? 🙂
  Dobrej nocy
  Kinga

 6. Dariusz mówi:

  Drogi Księże Jacku
  Pragnę polecić Ci kanał na yt „Na poddaszu” Moim zdaniem to naprawdę Boże dzieło, a najnowszy film porusza temat antysemityzmu, proszę o to link https://www.youtube.com/watch?v=GFpe_xJUYr4 , na mnie zrobił ogromne wrażenie, zresztą jak każdy film kręcony na poddaszu, gdzie niebo łączy się z ziemią.
  Obejrzyj proszę.

 7. mam takie pragnienie zeby modlic sie o zmiane papieza i o powolanie nowego konserwwatysty i tradycjonaliste a wiec czy powinienem ulec temu pragnieniu? i czy byloby wporzadku modlic sie w tej intencji?

 8. franciszek mówi:

  Czas wreszcie mówić głośno o zniesieniu celibatu. Nie wszystkie owieczki wiedzą, że na początku chrześcijaństwa czegoś takiego nie było. Instytucja kościoła (nie duch kościoła) przesiąknięty jest zakłamaniem – gdzie tu jest poszukiwanie prawdy ?
  Kościół tworzą wierni, nie sami duchowni. Sami duchowni mogą tworzyć zakony, zgromadzenia etc i w rezultacie taki zamknięty, wyobcowany krąg wtajemniczonych tworzy rodzaj sekty, koterii, masonerii albo swoistej mafii, czy partii politycznej i to już zrobiło się chore i zraczałe.
  Co my, wierni, teraz widzimy – bank watykański, handel dewocjonaliami, święte obrazki, drogie wycieczki do miejsc świętych, otumanianie ludzi, nazywanie ich owcami, pedofilię, homoseksualizm wśród księży.
  Apostoł Paweł napisał: Kto nie pracuje, niech nie je. A zatem czas zabrać się do roboty i pracować na swoje utrzymanie i nie wyciągać ręki po jałmużnę, to jest niegodne chrześcijanina – i odejdą głupie myśli.
  Parafrazując słowa komunisty: Kościół sam się wyżywi ! – ale to już nie będzie kościół.
  Protestanci nie tworzą świętych obrazków, bo to jest obraza Boga. Mają pastorów-kobiety, które są często bardziej skuteczne niż mężczyźni w głoszeniu Ewangelii i jakoś nie słychać u nich o homoseksualistach i pedofilii, nie zamiatają pod dywan – chyba skuteczniej podnoszą bliźniego z upadku.
  Pan Bóg stworzył nas, ludzi, do rozmnażania się i czynienia Ziemi poddaną. Więc się stosujmy do tych zaleceń. Amen

  • kesja mówi:

   Mało tego ,apostoł Piotr miał żonę,a św.Paweł pisze,że pasterz (doglądający) MA!!! być mężem 1 żony, mieć dzieci posłuszne…bo jeśli umie dobrze domem zarządzać ,to będzie umiał i wspólnotą owieczek Jezusa.
   To jest papierek lakmusowy,czy ktoś sie do tego nadaje (list do Tytusa i Tymoteusza).
   Słowo Boga jest piękne,wszystko porządkuje , daje wolnosc a wymysły ludzkie zakładają pęta.
   Jedyny autorytet to Biblia,tam jest sama mądrość i Prawda.
   Dzięki Jacku,że jesteś jedną z nielicznych wysepek odwagi.
   Jeśli chcesz mieć sukces w Bogu,oprzyj się na Prawdzie Biblii.
   Powodzenia.

 9. jerzy kozłowski mówi:

  Na swojej drodze przez życie spotkałem niedoszłego księdza. Uczył się na misjonarza przez pięć lat – pozostało Mu do nauki jeszcze jeden rok ale nie wytrzymał. Powiedział tak – w Boga wierzę – do kościoła nie chodzę – gdybym się pouczył jeszcze rok , to prawdopodobnie przestałbym wierzyć. Spotkanie to wpłynęło na tok mego myślenia a to że słowo papieskie jest nieomylne zakrawa na kpinę , dla znających historię kościoła. Pobożnymi chęciami piekło jest wybrukowane.

 10. Ric mówi:

  To ważny post. Piszę go zupełnie uczciwie jako katolik.
  Proszę księdza, są dwie wiary: posoborowa i katolicka, czy nie tak ?
  Niech ksiądz odpowie na to pytanie, czy tak jest.
  Każdy katolik, który trochę zrozumiał wiarą i myślą prędzej czy później dochodzi do tego punktu.
  Przecież, mówię wprost – papież Franciszek nie jest żadnym katolikiem. Podobnie jak najwyższa hierarchia w Watykanie i Polsce.
  Ksiądz zajmuje się sprawami odwrócenia pojęć, takich jak: rasizm, szowinizm, antysemityzm.
  To w perspektywie zbawienia jest mało ważne.
  A czy ksiądz wie, że Franciszek i cała hierarchia oddają cześć fałszywemu bogu ?
  Czy może to księdzu w wirze innej walki umknęło ?
  Rolą księdza jest prowadzenie owieczek do zbawienia przez udzielanie świętych sakramentów. Reszta to sprawy drugorzędne.
  Jak na razie 99% katolików idzie drogą heretyckiej religii neokatolickiej, w której fałszywy bóg isalmu, żydowski czy buddyzmu – to ten sam bóg katolicki. Tak twierdzi sekta posoborowa.
  Przecież tak jest, ksiądz nie może zaprzeczyć. Aby było bardziej po heretycku, do tej ulepionego nowego boga z różnych bogów, w tym zdegradowanego Boga katolickiego – dołączono samego Człowieka. Stąd też w Nowej Mszy w centrum jest Człowiek, którego uosabia kapłan.
  Proszę księdza, tu jest centrum walki o duszę ! Komu oddajemy cześć ?
  Mam nadzieję, że ksiądz zdaje sobie z tego sprawę.
  A wszelkie wystąpienia publiczne traktuje jedynie jako „wprawki” niezbędne do wyrzucenia tej sekty ze struktur Świętego Kościoła.
  Ja jestem jednak pesymistą o wynik tej walki o katolickość kościoła. Ta wojna została wytoczona Kościołowi ponad 100 lat temu. Encyklika „Pascendi” z 1907r św. Piusa X mówi, ze już wtedy sytuacja była trudna do opanowania.
  Raczej starałbym się o budowę kościoła podziemnego. Nie rezygnowałbym mimo to z walki o te kościoły zajęte przez sektę, bo to nasze przez katolików zbudowane kościoły ! (Te nowe niech sobie wezmą).
  Bo jaką mamy sytuację ? – Bractwo Piusa X odprawia swoje msze w nędznych kaplicach nie w kościołach!
  A sedewakantyści w domach !
  Doszło więc do tego, że wykluczona została prawdziwa wiara i Msza Wszechczasów z kościołów polskich !
  Niech ksiądz nie łudzi się, że msza dla „tradycjonalistów” jest prawdziwą ofiarą !
  Komu modernistyczny bowiem składa tę ofiarę ? – fałszywemu bogu apostaty Franciszka !
  Neokościół wie o tym, że i ta msza jest obrazą. Ale boi się, że Bóg ujmie się za ludem mimo tej herezji kapłana !
  Zapewne wielu księdza poucza…
  Ja tylko powiem, że jest ksiądz kapłanem prawdziwej wiary. Tą prawdziwą wiarą jest wiara katolicka , której depozyt dzisiejszy Neokościół zakopał głęboko w ziemi !
  Kto dziś strzeże tego depozytu ?
  Na pewno bractwo Piusa X, na pewno sedewakantyści. Niektórzy księża Neokościoła w zdeformowanej formie.
  Proszę księdza, ludzie dziś umierają i idą wg nauki przedsoborowej do tego strasznego miejsca, którym jest Piekło!
  Bo oddają cześć fałszywemu ulepionemu bogu z fałszywych, którego centrum jest Człowiek.
  I z tym trzeba coś zrobić !
  Niech ksiądz porzuci ten Neokościół, z którego księdza wygnano. Nie ma tam dla księdza miejsca i nigdy nie będzie.
  Niech ksiądz stanie się sedewakantystą lub księdzem Bractwa !
  W ten sposób – bedąc osoba publiczną – otworzy ksiądz oczy na prawdziwą wiarę wielu milionom !
  Niech ksiądz zwróci uwagę do jakiego boga modli się dzisiejszy Kościół. Jaki jest ten bóg. A zaręczam, jeśli ksiądz nie miał czasu temu się przyjrzeć – że ten bóg jest bogiem fałszywym. Wiem, że ksiądz być może nie chce przyjmować żadnych wskazówek – też taki jestem. Ale zaręczam, że i tak ksiądz tę drogę przejdzie i tak. A lepiej wcześniej o tym wiedzieć.

  Wszystkiego najlepszego !

 11. kesja mówi:

  Rick,
  Zgadzam się,niech ksiądz porzuci ale najpierw niech zdejmie okulary swojej denominacji i przeczyta Biblię TYLKO z DUCHEM SW.,by POTEM prawdziwie ludzi nauczać.
  Ale czy ksiądz Jacek ma odwagę pójść na całośc tylko za PRAWDĄ SŁOWA BOŻEGO nie ludzkiego?
  Bardzo mu życzymy ,by tej odwagi pragnął,a Bóg mu ją da.
  A czy sprawdził Pan sam osobiście ,że to, czego Pana do tej pory uczono zgadza sie z Biblią czyli SŁOWEM BOŻYM czy slepo ufa Pan tzw. uczonym w piśmie?
  W końcu gra się toczy o życie wieczne,więc lepiej sprawdzić.
  A może strach przed samodzielnym użyciem rozumu jest paraliżujący.
  Żaden tchórz nie wejdzie do KRÓLESTWA BOŻEGO (Ks.Ap.)mówię to tez do siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Moi Drodzy! Jeżeli ktoś chciałby wspomóc finansowo moją działalność publicystyczną i patriotyczną, będę niezmiernie wdzięczny.
Za wszelkie wpłaty serdecznie dziękuję!

Jacek Międlar

PayPal:

PLN:

EUR, USD, GBP


Numery kont do wpłat bezpośrednich >> KUPUJĄC W TYM SKLEPIE WSPIERASZ MOJĄ DZIAŁALNOŚĆ