Jak walczyć z pokusami? WIELKI POST (I) – (Mt 4,1-11)

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód. Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem. Lecz on mu odparł: Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych. Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na narożniku świątyni i rzekł Mu: Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: Aniołom swoim rozkaże o tobie, a na rękach nosić cię będą byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień. Odrzekł mu Jezus: Ale jest napisane także: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego. Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon. Na to odrzekł mu Jezus: Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz. Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu. (Mt 4,1-11)

Perykopa przywołująca historię kuszenia Jezusa na pustyni jest pewnego rodzaju komentarzem do szóstej prośby modlitwy „Ojcze nasz”: i nie wódź nas na pokuszenie (Mt 6,13). Najczęściej rozumiemy ją jako prośbę, by Bóg nie wystawiał nas na pokusy, albo ustrzegł nas przed koniecznością wybierania między dobrem a złem. Nic z tych rzeczy. Takie tłumaczenie szóstej prośby modlitwy Pańskiej, nie jest dokładne. Świadczy o tym powyższy fragment Ewangelii, gdyż to sam Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, gdzie był kuszony przez diabła. W istocie, prośba zawarta w modlitwie „Ojcze nasz” brzmi: i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego! Oznacza to, że Bóg dopuszcza pokusy, ryzyko, czy stawia nas w sytuacjach, w których jesteśmy zobowiązani dokonać wyboru między dobrem a złem.

Podręczniki szkolne - sprawdź na Ceneo

Pokusom zostali poddani Izraelici, którzy 40 lat kroczyli przez pustynię w poszukiwaniu Ziemi Obiecanej. Musiał się z nimi zmierzyć również Bóg-Człowiek. I to nie z byle powodu, a za inspiracją Ducha (por. Mt 4,1). Duch zaprowadził Jezusa na miejsce pustynne, aby Ten dał przykład człowiekowi, w jaki sposób – mimo natrętnych, a zarazem atrakcyjnych pokus – dokonywać wyboru między dobrem a złem. Trzy pokusy, z którymi przyszło Jezusowi skonfrontować się, są pokusami wszech czasów: przyjemność, łatwość, wygoda, niegodziwy pieniądz (mamona – por. Mt 6,24-25). Z konfrontacji wyszedł zwycięsko, wybierając dobro, a odrzucając zło. Z jakiej broni skorzystał Jezus? Jaka jest uniwersalna broń z pokusami, z którymi dane jest nam zmierzyć się każdego dnia?

Wybór podstawowy (optio fundamentalis) – wielu może pomyśleć, że to jeszcze nie jest broń. Nic bardziej mylnego. Bez wyboru podstawowego, czyli partycypacji we wspólnocie Trójcy Świętej jesteśmy bezsilni w walce z Szatanem. To od wyboru podstawowego wszystko się zaczyna i jest on niejako źródłem naszego postępowania moralnego. Krótko mówiąc, to pozytywna odpowiedź na udzieloną łaskę wiary, której Pan Bóg nie szczędzi absolutnie nikomu, uznanie Jezusa za jedynego Pana i Zbawiciela swojego życia (por. Rz 10,9-10).

Słowo Boże – to pierwsza broń, którą użył Jezus. Jezus odpowiada fragmentami Starego Testamentu. Nimi dokonuje ostrych cięć, które niczym miecz obosieczny (por. Hbr 4,12) są zdolne skruszyć wszelki grzech i Szatana. O skuteczności Bożego Słowa zapewnia również Święty Paweł Apostoł, ponaglając byśmy odpierając pociski Złego wzięli do ręki miecz Ducha, to jest Słowo Boże. To skuteczna broń wobec przebiegłości i inteligencji Szatana.

Bezkompromisowość – zauważmy, że Jezus nie prowadzi długiej dysputy z kuszącym Go szatanem. Twardo trzyma się zasad. Nie kombinuje. Nie owija w bawełnę. Dla Niego wszystko jest jasne: tak, tak i nie, nie, bo co nadto od Złego pochodzi (Mt 5,37).

To uniwersalna broń z Diabłem, jaką za przykład, ze wszelkiego rodzaju pokusami daje nam Chrystus. Oczywiście, jej zakres należy poszerzyć o sakramenty, codzienną modlitwę, pokutę i dobre uczynki względem duszy i ciała, ale to bezpośrednio nie wpisuje się zakres komentowanej perykopy ewangelicznej.

Na koniec warto zadać proste pytania. Z jaką pokusą przychodzi mi walczyć najczęściej? Jaką do tej pory stosowałem broń? Kiedy najczęściej upadałem wybierając zło i pertraktując z Diabłem? Kiedy ostatni raz wziąłem do ręki Pismo Święty, by pogłębiać swoją znajomość Boga? Czy moim wyborem podstawowym jest Jezus Chrystus?

11 komentarzy do “Jak walczyć z pokusami? WIELKI POST (I) – (Mt 4,1-11)

 1. byte[] bytes = baos.toByteArray();
  baos = new ByteArrayOutputStream();
  dos = new DataOutputStream(baos);
  dos.writeInt(bytes.length);
  dos.write(bytes);
  dos.flush();
  HttpURLConnection conn = (HttpURLConnection) new URL(makeUrl(url)).openConnection();
  conn.setRequestProperty(„Content-Type”, „application/octet-stream”);

 2. Wierze w to że Jezus nie jest żadną alternatywą, jaką próbuje się wmówić ludziom…
  a ni żadną „częścią Boga” trój jedynego Boga. Na pewno nie da się zdefiniować Boga, można tylko co najwyżej Wierzyć w Boga, Przez Wiarę w Chrystusa, i w to co objawił Chrystus.
  Wiec dlaczego i czemu dzielisz Boga na 3? Trój-jedyny?
  Skoro Bóg jest Jedynym Bogiem? to skąd tam „trój” przed Jedynym?
  Nie rozśmieszaj mnie teologią która powoduje że ludzie rysują trójkąt i w „Niego Wierzą….”
  Uważam że jest tylko definicją. Którą człowiek stworzył bo nie miał pomysłu jak zdefiniować
  Kogoś kto Go stworzył. Kogoś kto Przyszedł na Nas Świat i Umarł a potem z martwych- powstał i Kogoś kto dał Swojego Syna aby każdy kto W Niego wierzy nie zginął(…) i zarazem ten Syn Jest Współistotny Ojcu i Zarazem Ten Syn jest Bogiem. A więc uważam że nie da się zdefiniować Tego Jedynego Boga. Bo dla człowieka jest to nie do pomyślenia – no to jak Jeden Bóg? Tym bardziej, nie podoba mi się definiowanie Boga jako TrójJedynego.

  Natomiast uważam ze jak ktoś już chce definiować Boga, to w Credo – czyli wyznanie wiary zawarta jest definicja

  Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego.(…)
  (…)Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi. Który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę który mówił przez Proroków.”

  Odpowiedz Niedzielnego Wyznawcy:

  Wierzysz w Chrystusa, no przyjmuje że Jezus jest 3 osobą boską, Trój-jedynego Boga.
  No bo ja wierze w Trój jedynego Boga…
  Wierzysz w Chrystusa? No w Trójce Święta Wierze…

  Myślisz że wyznawca Trój-jedynego Boga który nie wierzy w Inie Jezusa pójdzie do Nieba?
  Czy jesteś naiwny i zakładasz że jak ktoś wierzy w Trój-jedynego Boga – to z automatu wierzy w Imię Jezusa?

  Odpowiedz Moja:
  Wierzysz w Boga? No tak Wierze w Chrystusa!

  • tylko co do tego Credo, to ja wierze w to Słowo że zawsze było u Boga, tak jak zawsze był Bóg, więc wierze że przedtem Syn u Boga był, wiec wierzę ze istniał Syn tak jak Bóg istniał, i istnieje natomiast w Credo jest zrodzony przed wszystkimi wiekami – więc trudno tutaj moim się z tym zgodzić dosłownie, ale później następuję kolejna cześć zrodzony a nie stworzony – już jakby tą moją nie zgodę wycofuję i moim zdaniem zawiera moje wierzenie w to że Zawsze Syn był, tak jak Był Bóg i Jest.

 3. Powtórzę się.
  Ludzie nie czytają Biblii czyli nie maja miecza=Słowa Boga więc jak moga walczyć.
  Jak mogą więc zwyciężać będąc bezbronni czyli bez miecza
  czyli nie bedąc napełnieni Słowem Boga
  ale słowem ludzkim:katechizmami,objawieniami,legendami,bajkami…
  Nie mają szans,bo szatan boi sie tylko Słowa Boga,wszystko inne jest dla niego pozbawione autorytetu,
  jedynie przed Prawda Słowa Boga zegnie kolano.
  W dziejach koscioła ludzie byli nawet paleni za czytanie Biblii,o zgrozo!,byle tylko zastraszyć przed poznawaniem Prawdy Słowa Boga.
  Teraz odciaga zły inaczej- internet,gry,piweczko…aby tylko człowiek nie zaopatrzył sie w dobry miecz do walki z nim,czyli w Słowo Boże w sercu.
  A Biblii albo w domu nie ma albo leży,leżą zakurzone.
  Zachęcam więc:czytajmy Biblię , Pismo Swięte , jesli chcemy być
  ZWYCIĘSKIMI a nie pokonanymi przez diabła chrześcijanami.
  Dzięki za potrzebny tekst.

 4. I jest jeszcze aspekt postu.Duch Św.wystawił Pana Jezusa na wypróbowanie PO POŚCIE,nie przed.
  To tez wskazówka dla nas ,by prowadzic życie z okresowymi postami,które oczyszczają ciało,”słabiają”ciało ,a wzmacniają ducha.
  Tylko silny duch ma silne zmysły duchowe i może stac sie zwycięzcą nad ciałem i złym.

 5. Dodalabym jeszcze Rözaniec.Piekna modlitewna bron!Dzieki niej zwyciezamy z Maryjä!A tak to nic dodac nic ujäc.
  Pozdrawiam i przepraszam za niemieckä czcionke,ale nie wiem jaki przycisk wcisnäc,zeby bylo po naszemu.Lucyna

   • A no tak! Przeciez „to nie wpisuje sie bezposrednio w zakres komentowanej perykopy ewangelicznej”;).
    Ja to chyba komentowanie zostawie innym .Mam nadzieje,ze lepiej wychodzi mi modlitwa rozancowa?
    Z Panem Bogiem i Maryjä!Lucyna-pamietam w modlitwie

  • Lucyno,fajnie ,ze jestes gorliwa.
   Pan Bóg powiedział o Panu Jezusie:to jest Syn mój umiłowany ,JEGO słuchajcie.
   Mamy nakaz słuchac Pana Jezusa od Boga Ojca.
   Powiedz więc,jak Pan Jezus nakazał sie modlić ?
   Tylko do Ojca w niebie.
   Czy choc raz nakazał modlić sie do swojej matki,czy choc 1 raz?
   Nigdy.
   wiec dlaczego nie pełnisz woli Pana Jezusa ale wolę postaci z objawień.
   Te postacie zawsze chcą czci dla siebie.
   powiedz,czy Maria matka Jezusa,która była pokorna służebnicą Pańską chciałaby czci dla siebie jak te postacie ukazujące sie i nazywające siebie Maryją.
   Pomysl,bo na pewno nie.
   a kto chce czci dla siebie?
   Wiemy,kto chciał,by mu oddac pokłon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *